SEVDA′NIN ATÖLYESİ - ′81 SEVDA AY

Mezun İş Ağı'nın bugünkü konuğu: 1981 mezunumuz Sevda Ay'ın sahibi olduğu Sevda'nın Atölyesi.

 

İngilizce öğretmeni olan mezunumuz 2009'da emekli olduktan sonra kariyerine yeni bir alan katmak üzere porselen boyamaya başlamış, çalışmalarını ve tekniğini geliştirmek üzere yurtiçi ve yurt dışında pek çok atölyeye katılmıştır. Buralarda (Fransa, İsviçre ve Macaristan) kendi alanlarında ünlü çeşitli porselen boyama sanatçıları ile birlikte çalışmış, edindiği her farklı teknik ile çalışmalarına büyük zenginlikler katmıştır.

 

Macaristan’daki dünya devi Herend Porselen Fabrikası'nda katıldığı atölyelerde porselenin üzerine zarif desenlerin oluşturulmasını ve boyama tekniklerinin detaylarını çalışmış, Paris’te katıldığı atölyelerde takı yapımı ve buna özgü boyama teknikleri üzerinde çalışmalarını sürdürmüştür. 

 

2014 yılından bu yana porselenden çiçek yapımı ve bu çiçeklerin çeşitli objeler üzerine yerleştirerek kişiye özel tasarımını yapan mezunumuzun öncelikli ilgi alanı Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra şehirde inşa edilen cami ve şadırvanları süslemek için getirttiği nakkaşların oluşturduğu desenlerdir. Baba Nakkaş üslubu olarak bilinen bu desenler, çinilerin üzerinde günümüze kadar gelmiştir. Mezunumuz bu desenleri çeşitli porselen objelerin üzerine çalışarak üretmeye devam ediyor. en güzel yanı ise her bir obje için tasarladığı desenler tek ve kişiye özel.

 

2021 yılında Ayvalık’ta kendi atölyesini kurarak hem porselen boyama hem de kendi porselen objelerini tasarlayıp üreterek boyama çalışmalarını profesyonelce sürdürüyor. Her ne kadar yaptıkları özgün ve tek olsa da mezunumuz kişiye özel çalışmalar yapmak üzere de sipariş de kabul ediyor. 

 

Detaylı bilgi ve iletişim için;

Instagram: sev.atolye